Nem szeretek újévi fogadalmakat tenni. Fogadalmakat, amiket az első adandó alkalommal megszegek. Abban azonban hiszek, hogy az évkezdés kiváló alkalom valami új kipróbálására, ahogyan minden egyes új nap, vagy új perc egy lehetőség a változtatásra. A kíhívásokat kifejezetten kedvelem, főként a nagyobb tömegeket megmozgatókat. Így csatlakoztam 2020 januárjában a „Veganuár” nevű kezdeményezéshez. A Prove szervezésében számtalan segítség adott volt a vegán létforma kipróbálásához: napi e-mailek hasznos cikkekkel, tanulmányokkal, videókkal, receptekkel, támogató facebook csoport; a növényi alapú étrendre, egészségünk-, az állatok- és bolygónk védelmére kiterjedően. A www.prove.hu weboldalon magad is megtekintheted a kihívás részleteit és a csapat küldetését.
Alapvetően egészségügyi oldalról közelítettem a Veganuárhoz.* Számos táplálkozástudománnyal foglalkozó szervezet, szakember véleménye, hogy az állati eredetű tejtermékek fogyasztása kerülendő, emiatt korábban is igyekeztem korlátozni ezen ételek bekerülését a konyhámba, a testembe – több kevesebb sikerrel. A húsos fogásokat jó ideje nem kívántam, olykor undorral néztem őket a tányéromon – vagy inkább a párom tányérján. A tojás- és a méz elhagyása innen már csak egy aprócska lépés volt. Mivel már korábban is kacsingattam a növényi alapú étrend felé, megvolt a kellő inspirációm, háttérszelem, követendő példám receptek terén.
*Egyelőre csupán a veganizmus táplálkozásbeli oldalát vállaltam, ugyanis a háztartásomban használok nem vegán termékeket, mint. pl. marhaepeszappant folttisztításra, lanolint sebgyógyításra. A kislányunkkal voltunk már állatkertben, és a jövőbeni programjaink között is szerepel.
A leírtak fényében ezeket tapasztaltam a Veganuár alatt:
- energikusság, az ún. „kajakóma” nélküli jóllakottság
- gyakrabban kívántam a nyers zöldségeket, az édesség sem hiányzott annyira, mint vártam
- a mindennapos hasi puffadásom megszűnt, annak ellenére, hogy sok hüvelyest fogyasztottam (olvastam is erről valahol: a szervezetnek pár napra szüksége van, hogy hozzászokjon a megnövekedett hüvelyes bevitelhez, ezt követően elmúlnak a kellemetlen tünetek)
- olcsón beszerezhető, gyorsan elkészíthető, rendkívül finom ételek
- egy kis odafigyeléssel és időráfordítással igazán változatos étrend
- nincs szükség bolti vegán késztermékekre, hiszen azok között is jócskán szerepelnek egészségtelen változatok
- otthon is készíthetünk sajt-, tej-, tejföl-, tejszín- és túróhelyettesítőt, ahogy a tojásra is rengeteg alternatíva van
- az esetek 90%-ában a glutén- és a hozzáadott cukormentességre valamint a feldolgozott élelmiszerek kerülésére törekedtem, ezáltal nem költöttem felesleges luxuscikkekre (pl. péksüti, nassolnivaló – ez a kettő egyébként a gyengém)
- bolti húsutánzatokra, szejtánra, szójára egyáltalán nem pazaroltam* (*a konyhapolcon maradt tavalyról egy doboz jackfruit konzervem, ezt elkészítettem „rizseshúsként”, de őszintén szólva, nélküle ugyanolyan finom lett volna az ebédem)
- a sörélesztőpehely finomabb, mint a sajt, a füstölt paprika pedig csodákra képes
A sort még hosszasan folytathatnám, de ideje levonnom a konklúziót: azzal eddig is tisztában voltam, hogy az élelmiszeripar hasznot húz abból, hogy a fogyasztók egészségesnek mondott/gondolt termékeket szeretnének vásárolni. A vegán áruk jóval drágábbak hagyományos társaiknál (tudom, tudom, sokba kerül a matrica). A boltban azonban a legegyszerűbb „kész”dolgok – mint pl. kenyér, keksz – vegán változatához sem lehet elfogadható áron hozzájutni. Mindenbe tejport, tejsavót, tojáslét, tojásport, különböző állati eredetű adalékokat raknak (arról nem beszélve, hogy környezetszennyező nejlonborításba rejtik, a jellemzően kis kiszerelésű csomagokat). Ezért amikor csak tehetem, továbbra is itthon készítem magamnak a növényi eredetű ételeket, kétfelé főzök. Görcsösen, 100%-osan nem maradok azonban „vegán”/részleges vegán.
Végül pedig az önzőségemen túljutva (mert így visszaolvasva igencsak énközpontúnak sikerült ez az írás), bevallom, jó érzéssel töltött el a kihívás alatt, hogy egy hangyányi lépést tettem az állatok és ezzel együtt a Föld megmentéséért. Éppen ennek a bejegyzésnek az átírása előtt hallgattam meg Joaquin Phoenix Oscar gálán mondott beszédét, aminek egynéhány mondata különösen szíven ütött. Magyar fordításban:
„Feljogosítva érezzük magunkat arra, hogy mesterségesen megtermékenyítsünk egy tehenet, és amikor életet ad a borjának, ellopjuk tőle a kicsinyét. Annak ellenére, hogy a gyötrelmes sírása nyilvánvaló. Majd elvesszük a tejét, ami a borját illetné meg, és beletesszük a kávénkba meg a müzlinkbe.”
Ezek a szavak az anyai énemet érzékenyen érintették. A videót magad is megnézheted eredeti, angol nyelven, magyar felirattal itt:
https://www.youtube.com/watch?v=4CLPM2YHYTg
Véleményem szerint a vegánság és az etikus viselkedés, szemlélet tanulható. Igyekszem minél többet megtudni erről az életformáról, és blogbejegyzés formájában még néhány érdekességet megosztani a Padlizsán a poggyászban olvasóival.
Amennyiben Te is kipróbálnád egy hónapig a veganizmust, a Prove oldalán bármikor tudsz csatlakozni, az alábbi linken:
Vagy talán Te is éppen idén kóstoltál bele a vegán életstílusba? Szívesen olvasnám a kihívással kapcsolatos véleményedet, tapasztalataidat és következtetésedet. Ha van kedved, oszd meg velünk hozzászólásban vagy privát üzenetben!
A teljesség igénye nélkül jöjjön egy fényképes összeállítás a Veganuár alatt általam készített, fogyasztott ételekről (jobb klikkel megnyithatod a képeket új lapon)**:
**További célom, hogy változatosabbá tegyem a képeken tükröződő alaprepertoárt, kipróbáljak más, otthon elkészíthető növényi „tejtermékeket, mint például probiotikumos kókuszjoghurt, kölestúró, sajtszósz krumpliból, édesburgonyából, sárgarépából, stb.